Amerika şimdi bunu tartışıyor

Oscar adaylarının tamamına yakınının bu yıl da ‘beyaz’ olması Amerika’da tartışmalara yol açtı

Ana Sayfa
18 Ocak 2016 Pazartesi
ABD’de açıklanan Oscar adaylarının tamamına yakınının beyazlardan oluşması, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da eleştiri oklarını üzerine topladı.
 
Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin geçen perşembe açıkladığı erkek ve kadın oyuncu adaylarının tamamının beyaz olması ve siyahilerin yönettiği hiçbir filminin “En İyi Film” kategorisinde finale kalamaması eleştirilere neden oldu.
 
ABD basınının tepkisini çeken gelişme, sosyal medyada #OscarsSoWhite (Oscar çok beyaz) etiketli mesajlarla destek gördü.
 
Yurttaşlık hakları savunucularından ve Beyaz Saray danışmanlarından siyahi papaz Al Sharpton da Oscar adaylarının “beyaz” ağırlıklı olmasını eleştirerek Hollywood’u “hilekar”lıkla suçladı.
 
Bir meksikalı var
 
Oscar ödülleri için bu yıl beyaz olmayan tek aday  Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu oldu.   Inarritu, “En İyi Yönetmen” kategorisinde yarışıyor. (Bugün)
BENZER HABERLER

Amerika şimdi bunu tartışıyor

Oscar'da 'beyaz' ağırlığı tartışması

2016 Oscar adaylarında Türk yönetmen

ÖNE ÇIKAN HABERLER
YAZARLAR
Millet Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FESK ve Basın Kanunundan kaynaklanan her türlü hakları Koza İpek Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ' aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.