Hizbullah'ın özel komutanı Halep'te öldürüldü

Halep'in güneyinde yaşanan çatışmalarda Hizbullah'ın özel kuvvetler komutanı Ali Fayyad öldürüldü.

Ana Sayfa
27 Şubat 2016 Cumartesi
Suriye'nin Halep şehrinde ateşkesin son gününde yaşanan çatışmalarda Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Ali Fayyad öldürüldü.
Hizbullah özel kuvvetler komutanı olarak anılan Ali Fayyad'ın Şam'ın Doğu Guta bölgesinde muhaliflere dayatılan kuşatmanın önemli bir parçası olduğu biliniyordu. Muhalifler, Ali Fayyad'ı 2014 yılında pusuya düşürülen 175 muhalifin ölümünden sorumlu tutuluyordu.
Hizbullah'a ait TV kanalı da Ali Fayyad'ın ölümünü teyit etti.

SURİYE İÇ SAVAŞI'NDA HİZBULLAH
 
Hizbullah Suriye savaşına 2012 ortalarında dahil oldu. Suriye’de yaklaşık 5-10 bin militanının savaştığı belirtiliyor. Suriye ordusu savaş başladığında “sokak savaşını” bilmiyordu. Hizbullah Suriye ordusunun büyük operasyonlarında kritik yardımlarda bulundu. Bunlara en önemli iki örnek: Kuseyr ve Şam Kırsalı Guta bölgesindeki operasyonlar ile Halen devam eden Kalamun bölgesi operasyonu)
Diğer yandan Hizbullah halen Sam Kırsalı, Dera – Kuneytra hattı, Kalamun bölgesi, Humus kırsalı ve Halep’te Suriye ordusu ile birlikte savaşıyor.


 
BENZER HABERLER
ÖNE ÇIKAN HABERLER
YAZARLAR
Millet Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FESK ve Basın Kanunundan kaynaklanan her türlü hakları Koza İpek Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ' aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.